اردوان گیتی

⏪اسم
✍اردوان
⏪شهرت
✍گیتی
⏪ساکن
✍تهران/ امریکا
⏪سال تولد
✍متولد ۱۳۶۵
⏪شنوا یا ناشنوا
✍ناشنوا
⏪وضعیت تاهل
✍مجرد
⏪تحصیلات
✍دیپلمه دبیرستان کاردانش ابن سینا تهران
– فوق دپیلم در رشته کام‍پیوتر از دانشگاه ازاد اسلامی واحد یادگاری امام
– لیسانس در رشته مطالعات ناشنوا از دانشگاه گلودت
– مشغول تحصیل در دکترای زبان شناسی در دانشگاه گلودت

⏪آقای گیتی چه شد ناشنوا شدید؟
✍ناشنوایی من مادرزادی است و چون پدر و مادر و خواهرم ناشنوا هستند.

⏪واکنشتان در قبال ناشنواییتون چطور بود؟
✍ناشنوایی من برایم عجیب و غیرعادی نبود مخصوصا که با استفاده از زبان اشاره طبیعی در خانواده ما هیچ اشکال ارتباطی بین ما نبود.

⏪چه زمانی ایران رو ترک کردید؟
✍در سال ۲۰۱۲ برای تحصیل در دانشگاه گلودت به امریکا آمدم.

⏪هدف شما از تحصیل در گلودت چه بوده؟
✍مهمترین خصوصیت جامعه قدیم ناشنوا اعتماد به حامیان طبیعی بود در حالی که در زمان حاضر ناشنوایانی هستند که بنظر من بنابر معلومات ناقص خود با حامیان صمیمی خود اعم از شنوا و ناشنوا سرجنگ دارند و جامعه ناشنوای کشورمان را گرفتار تفرقه کرده اند

⏪دوری از وطن براتون سخت نیست؟
✍دوری از وطن آب‌٬ باد ٬ خاک ایران ٬ پدر و مادر و اقوام دوستان برایم سخت است ولی بخاطر ادامه تحصیل آنرا تحمل میکنم.

⏪چه زمانی به ایران باز میگردید؟
✍زمان بازگشت من به ایران بستگی دارد به زمان پایان تحصیلاتم در امریکا هم در زمینه علمی و دانشگاهی و هم در زمینه علمی و تجربی
هرگاه شرایط استفاده از معلومات و تجارب من در ایران فراهم باشد هدف من از بازگشت به ایران خدمت به جامعه ناشنوای کشورم خواهد بود.

⏪مشوق هاتون چه کسانی بودن؟
✍پدر بزرگ و مادر بزرگ وپدر و مادرم عمویم مشوق من برای تحصیل در دانشگاه گلودت بوده اند و خودم هم علاقه داشتم.

⏪سوالی دیگر ممکن هست ناراحت کننده باشه براتون ؛ برخی افراد میگویند اردوان چون در گلودت درس خوانده همه حرفاهاش درسته و مغرور هست انتقاد پذیر نیست چه پاسخی دارید ؟
✍بجای بحث درباره خصوصیات اشخاص بهتراست درباره نظریات اشخاص بحث شود٬ یعنی بجای اینکه گفته شود من مغرورم بهتر است گفته شود من چه نظری اظهار کرده ام که با وجود دلایل قوی بر آن من از قبل نظر مخالف خوداری کرده ام؟ به عنوان مثال:
من بعد از شرکت در کنگره جهانی ناشنوایان در تابستان ۲۰۱۴ میلادی در افریقا و مصاحبه با شخصیت های معتبر و جهانی ناشنوایان از جمله دکتر یرگر اندرسون و دکتر لیزا کو‍‍‍پنین و حصول اطمینان از اینکه زبان اشاره مورد حمایت فدراسیون جهانی ناشنوایان زبان اشاره طبیعی ناشنواها است.
به منظور آگاه سازی جامعه ناشنوای کشورمان از حقوق زبانی خود بدون ملاحظه و با جدیت برای انتشار این نظریه و  سی دی مصاحبه هایم در این زمینه اقدام نمودم و از آن زمان تاکنون باوجود آگاه شدن اکثریت جامعه ناشنوای کشورمان از این دیدگاه هنوز معدود ناشنواهايي هستند که بنابر منافع شخصی و خود خواهی ها بجای اینکه صادقانه دیدگاه فدراسیون جهانی ناشنوایان را بپذیرند ترجیح میدهند که زمانی مرا «بچه» و زمانی دیگر «مغرور» و هر چیز دیگر معرفی کنند.

⏪وقتی وارد امریکا شدید و در دانشگاه ثبت نام کردید و متوجه ایرانی بودنتون شدن چه برخوردی داشتن ؟
✍از نظر مدیران و کارکنان دانشگاه گلودت بین دانشجویان امریکایی و دانشجویان بین المللی (اعم از ایرانی و غیر ایرانی) تفاوتی نیست و تفاوت رفتاری با دانشجویان (امریکایی یا غیر امریکایی) ممکن است ناشی از تفاوت رفتاری هر دانشجو با این یا آن ملیت و تابعیت باشد.

⏪ایا پرخاشگری در آنجا دیده میشود؟
✍خيلی كم بيش اینجاهم دانشجویانی را دیده ام که عصبانی می شوند ولی در عین عصبانیت رعایت احترام استادان وکارکنان را میکنند و انهاهم رفتارشان در این موارد مانند همیشه ملایم و با مهربانی است.البته اگر در مواردی رفتار دانشجویی برای خود ویا دیگران خطرناک باشد درصورت لزوم از پلیس دانشگاه خواسته میشود که دخالت کند.این قبیل موارد کم است چون معمولا با دخالت مراقبان مسئول ماجرا خاتمه میابد.

⏪برخورد دیگران در خیابان ها مغازه ها وقتی میبینن دو ناشنوا به زبان اشاره صحبت میکنن چگونه است؟
✍چون مردم عموما از وجود زبان اشاره به عنوان یک وسیله ارتباطی آگاه هستند دیدن دو ناشنوا که با اشاره باهم گفتگو میکنند برایشان عادی است و عکس العمل خاص در این باره ندادند. بعضی از مردم یکمی زبان اشاره امریکایی بلدند.

#اردوان_گیتی_تحصیلکرده_اکادمیک_ناشنوا

هر گونه کپی فقط با ذکر منبع مجاز است

تهیه کننده: لیلا صمدی _ ناشنوا
پاییز ۱۳۹۶
کانال رهایی از سکوت @freefromsilence
حامی: موسسه آوای علم و ایمان مهرورزان